Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

Ter Testi İle Hastalığı Teşhis Ettiler

Ana Sayfa » Haber » Ter Testi İle Hastalığı Teşhis Ettiler
23 Ekim 2016
Ter Testi İle Hastalığı Teşhis Ettiler

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde yeni bir hizmet daha hayata geçti. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı bünyesinde ter testi ile “kistik fibrozis” hastalığının teşhisi yapılmaya başlandı.

1809063

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Demet Can, ter testinin Balıkesir’de bir ilk olduğunu ifade ederek, hastalığın teşhisi için altın standart olarak belirttiği testin üniversite hastanesinde yapılmaya başlaması ile hastaların çevre illere gitmesine gerek kalmadığını dile getirdi. Ter testi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Demet Can, “İlk kez Andersen tarafından 1938 yılında pankreasın kistik fibrozisi olarak adlandırılan hastalık, günümüzdeki kistik fibrozis olarak biliniyor. Bu hastalık vücudumuzdaki salgı bezlerini etkileyen, dolayısıyla akciğer, pankreas, karaciğer, barsaklar, ter bezleri ve epididim gibi organlarda bozukluğa yol açan irsî bir hastalık. Eksik olan gen sebebiyle hücrelerde sodyum ve klor alışverişi etkilenir. Sadece bir gen eksik olduğu halde genetik analiz ile bunu her zaman göstermek çok zordur. Çünkü günümüzde 1900’den fazla mutasyonun bu eksikliğe dolayısıyla kistik fibrozise sebep olduğu bilinmektedir” dedi.

Hastalığın klinik bulgularının genetik bozukluğun derecesi ile paralel olarak hafiften ağıra kadar değişen geniş bir klinik yelpaze ile meydana geldiğini söyleyen Demet Can, “Yenidoğan döneminde barsak tıkanması, yenidoğan ve süt çocukluğunda akciğer enfeksiyonları, bol miktarda yağlı pis kokulu gaita, büyüme ve gelişme geriliği, vitamin A, D, E, K yetmezliği, tuz kaybına bağlı tablolar en sık rastlanan klinik bulgulardır. Büyük çocuklarda tekrarlayan akciğer enfeksiyonları, bronşektazi, parmaklarda çomaklaşma, solunum yetmezliği, kronik sinüzit, pankreas yetersizliği, şeker hastalığı, siroz ve kısırlık görülebilir. Kistik fibrozis teşhisini doğrulamak ya da dışlamak için ter testi altın standart testtir. Nadiren kistik fibrozis genotipine sahip olan kişilerde ter testi negatif saptanabilir. Kistik fibrozis ile uyumlu şikayetleri olan ancak ter testi normal hastaları yakın izlemek ve genetik tetkikler istemek gerekebilir” dedi.

Yeni uygulanan ter testi hakkında da bilgi veren Can, “Ter testi, terdeki elektrolit miktarının kantitatif olarak ölçülmesidir. İki yöntemle ölçülmektedir. Klor ölçümü ve konduktivite ölçümü. Kistik fibrozisde salgı yapan hücrelerin klor kanallarında bozukluk olduğundan, terde direkt klorun ölçülmesi ideal yöntemdir. Üniversite Hastanemizde bu yöntemle ter testi yapılmaya başlanmıştır. Yenidoğan tarama programında sonucu kuşkulu ya da pozitif çıkan bebeklere teşhis konabilmesi için ter testi yapmak gerekir. Daha önce ilimizde ter testi yapılmadığı için bu bebekler çevre illere gönderilmekte idi. Ancak şimdi hem ter testi yapılmakta hem de sonuçlar çocuk göğüs hastalıkları uzmanı ve çocuk gastroenteroloğu tarafından değerlendirilebilmektedir” şeklinde konuştu.

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

GÜNÜN KARİKATÜRÜ

GÜNÜN KARİKATÜRÜ Paylaş...00000

Görme Engellilere Bireysel Eğitim

Görme Engellilere Bireysel Eğitim23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu görme engelliler sınıfında bu yıl

Cennetayağı Mahallesi’nde Yollar Yenileniyor

Cennetayağı Mahallesi’nde Yollar YenileniyorEdremit Belediyesi’nin sürdürdüğü çalışmalar ile ilçenin cadde ve sokakları

reklam-300
RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN