Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

NEREDE O GÜZEL BAYRAMLARIMIZ

Ana Sayfa » Yazar » NEREDE O GÜZEL BAYRAMLARIMIZ
30 Ekim 2016

Toplumu birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma içinde tutan, saygı ve sevgi temelinde insanları birleştiren önemli günlerdir bayramlar. Ulusal bayramlar insanlar üzerinde olumlu tesirler bırakır. İnsanları duygu seli içerisinde vatan aşkı ile heyecanlandırır. Aidiyet duygusunu güçlendirir. Bu da toplumda ki birlik ve beraberliğin pekişmesine yardım eder. Bayramların milli duyguları arttırması, canlı tutması fonksiyonunun yanında, birlik-beraberlik duygusunun bireylerin  bilincinde yer etmesinde de büyük payı vardır. Ulusal bayramlar, ulus olarak hep birlikte aynı kaderi, aynı tasayı ve kıvancı yaşama gücünü kuvvetlendirir.

Yıllarca böyle bildik, böyle kutladık Ulusal bayramlarımızı .Ancak  Türk halkının Ulusal bayramlara olan ilgisini ve Atatürk sevgisini gölgelemek için her yolun denendiği son 14 yıldır bayramlarımız coşku ile kutlanmıyor .Oysa Türkiye Cumhuriyetinin insanlık şölenleridir Ulusal bayramları. Çünkü hepsinin bir anlamı, hepsinin bir ruhu vardır. Bunu böyle görmemek  için insanın gerçekten gaflet, delalet veya insanlığa karşı bir hıyanet içinde olması gerekir. Ulusal bayramlarımızın kutlanması bizlerin insan haysiyetine kavuşmamızın kutlanmasıdır.

Bir devletin, bir milletin bekası toplumda ulusal bilincin güçlü olmasına bağlıdır. Eğer toplumda ulusal bilinç zayıflığı varsa devlet ve millet büyük bir tehlike ile karşı karşıya demektir. Atatürk bu ilişkinin önemini iyi bilen bir önder olarak bizlere bu bayramları armağan etmiştir. Ulusal bayramlarımızı önemsizleştirme çabaları hiç kuşkunuz olmasın ki  iç ve dış düşmanlarımızın çok hoşuna gidiyor. Çünkü milliyetçilik, milliyet duygusu emperyalizmin hiç işine gelmez.

Ulusal bayram kutlamaları tabiri caiz ise kuşa çevrildi .Baştan savmacı, ruhsuz, oldu-bitti anlayışı ile bir görev yerine getiriliyor sadece. Oysa ne güzel kutlardık önceleri bayramlarımızı. Çocuğundan gencine, orta yaşlısından yaşlısına bir heyecan sarardı ruhumuzu. Bandoların çaldığı marşlar çınlatırdı her yeri. İtiraf etmeliyim ki marşlara gözyaşlarımla eşlik etmişimdir hep. Bandolar da sustu artık. Okullar da bando filan kalmadı ki. Oysa Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı ve bütünlüğü için milli birliğimizin üzerinde yeniden durmak, onu canlandırmak, onu yeniden güçlendirmek zorundayız. Kısaca coşkulu bayramlarımızı bize geri verin beyler !

Şimdi gelelim daha yeni kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına. Birkaç kelam da bu konu üzerinde söylemek isterim. Bu yıl Cumhuriyet Bayramı daha önceki yıllara göre biraz daha canlıydı sanki. Okulların katılımı biraz daha fazlaydı çünkü. Ama Cumhuriyet  meydanındaki  dev ekranda sadece Büyük Şehir  belediye başkanını göstermek ise tam bir şark kurnazlığı oldu. Günün  anlam ve önemine uygun olarak o dev ekranda ATATÜRK olmalıydı .Cumhuriyetimizin  kuruluşu ile ilgili görsellere yer verilmeliydi. Bir gün önceki Çelenk koyma merasimi sırasında Büyük şehirin reklamını yaptılar yetmedi 29 ekimde sadece Büyük şehir belediye başkanını  sabitlediler ekrana. Olmadı, hiç yakışmadı. Bayramın ruhuna uymadı. Milli duyguların bu kadar törpülendiğini görmek gerçekten çok üzücü.  15 Temmuzdan sonra bazı şeylerin değiştiğini göstermeye çalıştılar ama olmayınca olmuyor  işte…….

Velhasıl ne derler: Vermeyince MALİK Neylesin  HALİK !

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

PERVİN KÖLE

PERVİN KÖLE

Son Yazıları

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN