Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

Kuzey Kutbu’nda Petrol Aramalarına Karşı Hukuk Mücadelesi Başlıyor

Ana Sayfa » Haber » Ekonomi » Kuzey Kutbu’nda Petrol Aramalarına Karşı Hukuk Mücadelesi Başlıyor
22 Ekim 2016
Kuzey Kutbu’nda Petrol Aramalarına Karşı Hukuk Mücadelesi Başlıyor

Petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda yeni petrol aramaları yapmasına izin verdiği için Norveç hükümetine karşı eşi görülmemiş bir dava açıldı.

Davacı iki örgüt; Nature and Youth ve Greenpeace İskandinavya ofisi, Norveç’in attığı bu adımla Paris Anlaşması’nı ve Norveç Anayasası’nın tanımladığı “gelecek nesiller için sağlıklı ve güvenli bir çevre” hakkını çiğnediğini savunuyorlar.

Greenpeace İskandinavya ofisinden Truls Gulowsen, “Bir yandan uluslararası bir iklim anlaşmasını imzalayıp diğer yandan da Kuzey Kutbu’nda petrol aramasına kapı açmak çok tehlikeli ve ikiyüzlü bir tavır. Petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu’nda arama yapmalarına izln vererek Norveç, iklim değişikliğini sınırlama yönünde ortaya konan küresel çabayı hiçe sayıyor. Hükümet bu yanlışta ısrar ediyorken biz bunu durdurmak için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

greenpeace

Davanın talebi, Norveç Anayasası’nın 112. Maddesinde ifade edildiği gibi gelecek nesillerin haklarının anayasal koruma altında tutulmasının sürdürülmesi:

“Her insanın sağlıklı bir ortamda yaşamaya ve verimliliği ile çeşitliliği sürdürülen doğal çevreye hakkı vardır. Doğal kaynaklar, bu hakkın gelecek nesiller içinde garanti altında tutulacağı uzun vadeli ve kapsamlı değerlendirmelere dayanılarak kullanılmalıdır. Devlet bu ilkelerin uygulanması için gerekli adımları atmakla yükümlüdür.”

Norveç 10’dan fazla petrol şirketine izin verdi

Norveç, yakında yürürlüğe girecek Paris Anlaşması’nı imzalayan ilk birkaç ülkeden biri. Bu anlaşmayı imzalayarak Norveç hükümeti, emisyon miktarını ciddi şekilde düşürmeyi ve küresel ısınmanın 1.5°C ile sınırlanması hedefine katkıda bulunmayı taahhüt etti. Fakat aynı anda Norveç, devlet şirketi Statoil ve diğer petrol şirketlerinin 7 yeni kuyu açmak istedikleri, Kuzey Buz Denizi’nin Barents Denizi olarak adlandırılan bölümünde, genişletilmiş yeni aramalar yapılmasını sağlayan izinler vermeyi de sürdürdü.

Norveç’li Nature and Youth örgütünden Ingrid Skjoldvær, “Bu dava ile Norveç hükümetinin iklim konusunda verdiği sözleri tutması gerektiğini savunuyoruz ve hükümete, bizim ve gelecek nesillerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını koruması yönünde bir çağrıda bulunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Sivil toplumun desteğini arkasına alan ve genç çevrecilerin önderlik ettiği bu dava; bilimciler, yerel liderler, aktivistler ve toplum önderleri gibi birçok farklı kesim tarafından da destekleniyor. Aynı zamanda bu dava Filipinler’den Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar birçok ülkede açılan “iklim adaleti” davaları çerçevesinde değerlendirilebilir.

Barents Denizinde yeni petrol arama izinleri alan 13 petrol şirketi şu şekilde: Statoil (Norway), Capricorn and Centrica (UK), Chevron and ConocoPhillips (USA), DEA (Germany), Aker BP (Norway), Idemitsu (Japan), LUKOIL (Russia), Lundin Petroleum (Sweden), OMV (Austria), PGNiG (Norway/ Poland), Tullow (UK / Africa).

İletişim:

Çağrı Özütürk, Greenpeace Akdeniz iletişim Sorumlusu, +90 532 324 3204
Ingrid Skjoldvær, Nature and Youth örgütü + 47 977 02 181
Truls Gulowsen, Greenpeace çevre örgütü +47 901 07 904
Aud Hegli Nordø, Greenpeace Norveç iletişim sorumlusu, +47 414 70 649
Daniel Bengtsson, uluslararası iletişim koordinatörü, +46 703 300 95 10

Nature and Youth, Norveç’in çeşitli illerinde bulunan bir gençlik örgütüdür. Avrupa Friends of the Earth örgütünün gençlik kollarına bağlıdır ve Norveç’te davanın şikayetçisidir.

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Kula: “Tarımda reform olur”

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Kula: “Tarımda reform olur”Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Başbakan Binali Yıldırım ve

Edremit’te 59 Çeşit Şurup Üretildi

Edremit’te 59 Çeşit Şurup ÜretildiBalıkesir’in Edremit ilçesinde, bir işletmenin ürettiği 59 çeşit şurup

Kırma Zeytinleri Deniz Suyuna Attılar

Kırma Zeytinleri Deniz Suyuna AttılarBalıkesir’in Edremit ilçesinde bir zeytin işletmecisinin deniz suyu ile yaptığı

reklam-300
RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN