Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

İçme sularında yeni düzenleme!

Ana Sayfa » Haber » İçme sularında yeni düzenleme!
23 Ekim 2016
İçme sularında yeni düzenleme!

Ambalajlı su ile içme ve kullanma suları konusundaki düzenlemeler kapsamında, damacanaların kullanım süresi 5 yıla çıkartılırken, içme-kullanma sularının dezenfeksiyonunda klorun yanı sıra klorlu bileşikler de kullanılabilecek. Belediyeler, su deposunda suyun debisi ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazlarını 8 ay içinde taktıracaklar.

damacana-gidahatti

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanan iki ayrı yönetmelik değişikliği, 20 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yürürlükteki mevzuata göre 3 yıl ve en fazla 75 kez kullanılabilen damacanaların kullanım süresi 5 yıla çıkartıldı. 75 kez kullanım sayısında ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

 

Otomatik klorlama cihazları

elbistan-su-ceyhan-nehri-gidahatti

Yönetmeliğe göre, içme-kullanma sularının dezenfeksiyonunda klorun yanı sıra klorlu bileşikler de kullanılabilecek. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğin konuya ilişkin 10’uncu maddesinin 5’inci fıkrasının birinci cümlesi şu şekilde değiştirildi: “İçme-kullanma sularının dezenfeksiyonunda klor ve klorlu bileşikler kullanılır, su deposunda suyun debisine ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazları ile dezenfeksiyon işlemi yapılır ve uç noktada yapılacak ölçümlerde serbest klor düzeyinin 0.2-0.5 mg/L olması sağlanır.”  Yönetmeliğe eklenen, “İçme-kullanma suyu depolarında otomatik klorlama cihazı uyum süreci” başlıklı Geçici 7’nci maddesine göre de, mahalli idareler, suyun debisine ve basıncına göre ayarlanabilen otomatik klorlama cihazları ile getirilen dezenfeksiyon zorunluluğuna, yönetmelik değişikliğinin yayımlandığı tarihten itibaren 8 ay içinde uyum sağlayacaklar.

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

GÜNÜN KARİKATÜRÜ

GÜNÜN KARİKATÜRÜ Paylaş...00000

Görme Engellilere Bireysel Eğitim

Görme Engellilere Bireysel Eğitim23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu görme engelliler sınıfında bu yıl

Cennetayağı Mahallesi’nde Yollar Yenileniyor

Cennetayağı Mahallesi’nde Yollar YenileniyorEdremit Belediyesi’nin sürdürdüğü çalışmalar ile ilçenin cadde ve sokakları

reklam-300
RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN