Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

GEZDİM GÖRDÜM HAYAL ETTİM

Ana Sayfa » Yazar » GEZDİM GÖRDÜM HAYAL ETTİM
23 Ekim 2016

Son yılların en dikkat çeken kültür sanat ve turizm şehri Eskişehir’i gezdim geçen hafta. İmkansızın sadece kelime olduğunu gösterdi bu gezi bana. Adeta yeşil şehir Eskişehir. Anadolu’nun  ortasında bir bozkır şehri nasıl oluyor da bu kadar yeşil oluyor? dediğinizi duyar gibiyim. Ama bu bozkır kavramına inat şehrin hemen yeri çiçeklerle ve parklarla kaplı. Bazen de şehrin stresinden sıkılıp kaçıp gitmek istersen, tarihi dokusu hiç bozulmadan korunmuş özel yerlerde barındırıyor içinde. İşte Odunpazarı  böyle bir yer. Tarihi, eski , rengarenk  evlerin içinde huzurla kayboluyorsun.

Planlı kentleşmesi ve modern profili ile örnek alınması gereken bir yapıya sahip olan Eskişehir , ülkemizin Avrupai tek kenti bence. Dünyaca ünlü lider Che Guevara’nın  ‘’Gerçekçi ol, imkansızı iste ‘’sözünü duymayan yoktur. İşte bu cümle Eskişehir’de gerçekten karşılık bulup, anlam kazanmış. Nasıl mı? Herhangi bir denize kıyısı olmayan bu şehre sonradan deniz getirilmiş. Şehrin  yakınından geçen Porsuk çayının suyu şehre öyle zekice kanalize edilmiş ki, Eskişehir’e gidip de bu şehirde deniz yok demek gerçekten zor. Şehrin  yapay plajını görünce şaşkınlığımı gizleyemedim. Şehirde sanat her yerde. Sanatın tüm dallarını kentin farklı noktalarında görüp deneyim etmek mümkün. Onlarca müze ve sanat galerisinin Türkiye’de başka bir örneğinin olmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz. Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Heykel Müzesi ve Opera Binası kentin gerçek  bir sanat şehri olduğunu kanıtlayan argümanlardan sadece bir kaçı. Üstelik giriş için ödediğiniz ücretler çok çok uygun. Hayat pahalılığını göz önüne alırsak bu ücretlere komik bile diyebiliriz. Çünkü amaç para kazanmak değil, insanlara hizmet sunmak .Sanat  sayesinde insanları eğitmek. Öyle bir kent ki herkes düşünülmüş. Çocuğu, genci, yaşlıyı, engelliyi, hiç kimse unutulmamış. Çocuklara hitaben yapılmış Masal Şatosu biz büyükleri bile büyülüyor, çocukluğumuza geri götürüyor. Yine biz büyükleri  de çocukları da etkileyen dev akvaryum, denizaltı canlı yaşamına dokunmanın en çekici yollarından biri. Hem de başka kentler de bulunan bu tür akvaryumlara giriş gibi pahalı değil. Herkes gitsin herkes görsün diye sembolik ücretler düşünülmüş. Uzay Evi’ni anlatmadan geçemeyeceğim. Öyle bir dünyaya dalıyorsunuz ki ! Bir anda  kendinizi uzayın derinliklerinde buluyorsunuz. Mutlaka  yaşanması gereken bir deneyim.

Şehrin en merkez noktasında bulunan  ‘’ Haller Gençlik Merkezi ‘’ önemli çekim noktalarından biri olmanın yanısıra ilginç bir geri dönüşüm hikayesiyle de biliniyor. İçinde  dünya mutfağından lezzetlerin tadılabileceği restoranların, dünya standartlarında kafeteryaların, hediyelik eşya mağazalarının ve Pup’ ların olduğu Haller Gençlik Merkezi, bu halinden önce yıkılması planlanan bir sebze meyve haliymiş .Halin yıkılmasını ‘’Yıkmak kolaydır, önemli olan yeniden yapmaktır ‘’ düşüncesiyle hareket eden belediye yönetimi engellemiş ve yeniden yenileme yaparak ortaya görülmeye değer  bir iş çıkarmış. Burayı görünce aklıma hemen bizim yıkılan eski belediye binamız geldi. Aynı işlem bizim binamıza  da yapılabilirmiş. Ayrıca bizim ilimizde de bir örneği var .Bandırma’da eski belediye binası yeni düzenlemelerle  sivil toplum örgütlerine ve derneklere göre dizayn edilerek ,halkın hizmetine sunuluyor. Vizyon, dünya görüşü çok önemli. İşe yaramaz diye yıkmak değil, yeniden yaratmak , önemli olan.

Buraya kadar anlattıklarım aslında Eskişehir’in çok çok küçük bir parçası. Daha anlatılacak o kadar çok şey var ki. Eskişehir bir il. Tabi ki bir il ile bir ilçeyi mukayese edemem, yarıştıramam ama  Burhaniye’me de sanatın ve kültürün dokunmasını isterim. Bizim ilçemiz Eskişehir’e göre gerek  coğrafi gerekse iklim bakımından çok çok daha şanslı. Yani kısaca demem o ki : Bizde un var, yağ var, şeker var, bir tek helvayı yapacak mahir ustalar lazım. Ne diyelim……………….

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

ebaltas
24 Ekim 2016 - 23:26

Çok teşekkürler Pervin Hanım. Hani bir Atasözümüz vardır; ”Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun da, gördüklerinizi bir anlatın” der büyüklerimiz. Fırsatını bulsam şahsınıza soracaktım bu soruyu. Ama gerek kalmadı.. Tekrar teşekkürler..

PERVİN KÖLE

PERVİN KÖLE

Son Yazıları

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN