Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

CUMHURİYET’İMİZ ,  93 YAŞINDA.

Ana Sayfa » Yazar » CUMHURİYET’İMİZ ,  93 YAŞINDA.
30 Ekim 2016

Mondros mütarekesinin ağır şartlarına isyan eden ve karşı mücadeleyi başlatma kararı alan Mustafa Kemal;  19.Mayıs.1919 da, 9.Kolordu Müfettişi  sıfatıyla Samsuna ayak bastı. O andan itibaren Ülkenin makus talihini değiştirecek ‘’Kurtuluş Savaşı’’ başlamıştı.  22.Haziran’de Amasya’da,yayınladığı genelgeyle ‘’Miletin  istiklalini, ancak milletin azim ve mücadelesi kurtaracaktır’’ şiarını ilan etti.  Yerel önderler ve bölgesel temsilcilerle topladığı , Erzurum ve Sivas Kongreleriyle izlenecek yöntem ve stratejilerin belirlenmesini sağladı.

23 Nisan. 1920 Yılında  açılışını gerçekleştirdiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Ulusal güçlerin birarada toplanması ve merkezi sistemle yönetilmesi için yetkilendirdi. Meclis ve Hükümet Başkanı olarak başlatılan Kurtuluş Savaşı hazırlıklarını ve planlamalarını  başlattı.  Savaşın başarıyla sonuçlanmasını sağlayacak yasaları meclisten geçirdi.

15.Mayıs.1919 tarihinde, Şehit gazeteci Hasan Tahsin Bey’in, Yunan birliklerine sıktığı ilk kurşunla başlayan Türk Kurtuluş mücadelesi , artık fiilen başlamıştı.

Tükenmiş Osmanlı Saltanatının, aciz ve perişan haliyle zorunlu olarak imzaladığı  ‘’Sevr Antlaşması gereği, galip devletlerce paylaşılan Türk Yurdu , karış-karış işgal edilmişti. Bu işgale karşı Mustafa Kemal, önce ‘’Kuva-yi –Milliye adı verilen, dağıtılan  Osmanlı Ordusunun nefer ve subaylarından, yerel gönüllülerden oluşan milis güçleriyle mücadeleye başladı. Devamında; T.B.M.M.’den çıkardığı yasa ve düzenlemelerle, Ulusal Ordu birlikleriyle, Kuva-yi Milliye güçlerini birleştirdi. Cihan’a örnek gösterilen büyük mücadele  ve muharebeler sonucunda, Ulusal Kurtuluş savaşı kazanıldı.

Sosyo-ekonomik ve siyasal bir çok devrim ve uygulamalar  yasalaştırıldıktan sonra, sıra genç Türk Devletinin yönetim şeklinin belirlenmesine ve ilan edilmesine gelmişti. 28.Ekim akşamı Mustafa Kemal, kurtuluş mücadelesi boyunca yanında olan silah ve fikir arkadaşlarını topladı. İlan edilmesi istediği ‘’Cumhuriyet’’ rejimiyle ilgili düşüncelerini onlarla paylaştı. Pek aklı yatmayan ülküdaşlarını aydınlattı ve onları da ikna etti. Tabii, bunun için Anayasa’da değişiklik yapmak lazımdı.  Daha önceden, ‘’Çift başlılığa’’ engel olmak için, 1.Kasım.1922’ de ‘’Hilafet’’ kaldırılmıştı.

Gazi Paşa, hemen T.B.M.M.’ne bir önerge verdi;

‘’TÜRKİYE DEVLETİNİN YÖNETİM ŞEKLİ  CUMHURİYETTİR.  TÜRK DEVLETİNİ, TÜRK HALKININ SEÇTİĞİ , T.B.M.M. YÖNETİR. ‘’

29.Ekimde, Meclis toplandı. M.Kemal Paşa, önergesini bizzat okudu. Bu teklif, bazı temsilci vekiller tarafından eleştirildi. Kimileri Paşa’ya ‘’Saltanatı’’ geri getirmesini ve kendisini Sultan ilan etmeyi teklif ettiler. Tabii şiddetle reddetti. Sonunda Meclisi-Mebusanı ve temsilcilerini uzun tartışmalardan sonra ikna etti. Ve ayni gün saat: 20.30 ‘ da Cumhuriyetimiz tüm Dünya’ya ilan edildi. Ayni gün, Mecliste bulunan 158 Vekilin tamamının oylarıyla Gazi Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanı seçildi. Ve bu sonuç, Top sesleriyle tüm Ankara halkına, günün iletişim kurum ve yöntemleriyle bütün Cihan’a bildirildi.

Günümüzde,  Dünya’nın değiştiğini, rejimin eskidiğini iddia eden, kendilerine 2.nci Cumhuriyet’ci diyen ‘’karşı devrimciler’’, sanmasınlar ki bu ülke sahipsiz. Büyük Önder’in, 10. Yıl Nutkunda ‘’Yüce Türk Milletine’’, 15. Yıl Nutkunda, hasta yatağında yazıp, Başvekil Celal Bayar’a okuttuğu ‘’Kahraman Türk Ordusuna’’ ithafen yazdığı hitabeler, hala kulaklarımızda çınlıyor.  ‘’Gençliğe Hitabesi’’nde belirttiği gibi; ‘’MUHTAÇ OLDUĞUMUZ KUDRET, DAMARLARIMIZDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.’’  Emin BALTAŞ.

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz