Dolar : Alış : 5.7915 / Satış : 5.8020
Euro : Alış : 6.5470 / Satış : 6.5588
reklam-alani-banneri11
HAVA DURUMU
hava durumu

Balikesir37°CSıcak

Son Dakika Haberleri

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

reklam970

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Kula: “Tarımda reform olur”

Ana Sayfa » Haber » Ekonomi » Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Kula: “Tarımda reform olur”
23 Ekim 2016
Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Kula: “Tarımda reform olur”

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Başbakan Binali Yıldırım ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıkladığı havza bazlı ekimin desteklenmesinin Türkiye tarımında bir reform olacağını ve böylece üreticinin elinde ürün kalmasının önüne geçileceğini belirterek bu projeyi sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

1809638

Türkiye’de yıllardır konuşulan ama hayata geçmeyen ekimlerin havza bazlı yapılması projesine hükümetin geçileceğini açıklaması büyük memnuniyet oluşturdu. Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula havza bazlı ekimin desteklenmesinin üretim planlamasına Türkiye’nin geçişi olarak değerlendirileceğini söyledi. Kula, “Gerçek bir tarım politikası üretim planlaması ile olur. Havzalar iklim ve arazi yapısına göre belirleniyor. Havza bazlı destekleme modeli üretim planlamasına geçiş olarak yorumlamak gerekiyor. Bakanlığımız havzaları da bu havzalarda nelerin ekileceğini de derlemiş durumda ve yakında kamuoyu ile paylaşacaklar. Böylece ekim sonunda arz talep dengesizliği çok düşük düzeyde olacak. Havza destekli ekim modelinde TMO ilgili havzada ekilmezse o ürünün alınmasını gerçekleştirmeyecek. Bu reform niteliğinde bir karardır ve 2017 yılında uygulanacaktır” diye konuştu.

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula Balıkesir’in ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını belirterek hükümetin, çiftçinin kullandığı mazotun yüzde 50’sini ödeyecek olmasının da büyük sevince neden olduğunu söyledi.

Kula alınan bu kararla çiftçinin yüzünün güleceğini ve ekonomiye büyük katkısı olacağını ifade etti. Hükümetin damızlık üretim merkezleri kuracağını da hatırlatan Kula, “Türkiye’de her geçen gün et tüketimi artıyor. Bundan dolayı da hayvan sayısında artış oluyor. Şimdi hayvan üretim merkezleri kuruyoruz. Hayvanlarımızı kendi topraklarımızda üreteceğiz. 51 bin damızlık hayvanı genç çiftçilerimize hibe edilecek. Bu çiftçilerin 11 bini de kadın. 31 ilde aralarında Balıkesir de var düve merkezleri kurulacak. Böylece vatandaş hayvancılık yapmak istiyorsa dağ tepe dolaşıp hayvan aramayacak. Gelecek bu 31 merkezden dilediği cinste, ırkta, yaşta dilediği hayvanı alacak, kendi köyüne götürecek” dedi.

Paylaş...Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Share on VKShare on Tumblr0Print this pageEmail this to someone
İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER İÇERİKLER

GÜNÜN KARİKATÜRÜ

GÜNÜN KARİKATÜRÜ Paylaş...00000

Görme Engellilere Bireysel Eğitim

Görme Engellilere Bireysel Eğitim23 Nisan Şehit Deniz Göçkün İlkokulu görme engelliler sınıfında bu yıl

Cennetayağı Mahallesi’nde Yollar Yenileniyor

Cennetayağı Mahallesi’nde Yollar YenileniyorEdremit Belediyesi’nin sürdürdüğü çalışmalar ile ilçenin cadde ve sokakları

reklam-300

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN